Halvad valikud

Tiit ja Märt on seitsmenda klassi poisid ja nad õpivad Jõhvi Vene Põhikoolis. Tiit on kolmeteistkümne ja Märt neljateistkümne aastane. Tiit on tavalisest perekonnast, ta on esimesest klassist käinud selles samas koolis ja on siiani olnud hea õpilane. Tiidu isa ei ela enam oma pere juures ja Tiidu ema hoolitseb Tiidu ja tema kahe väiksema õe eest töötades nii öösel kui päeval. Ema oli aga alati Tiidu üle saanud uhke olla, ta oli alati oma klassis üks parimatest õpilastest olnud ja unistas IT õppimisest.

Märt tuli Jõhvi Vene Põhikooli alles sellel samal aastal septembrikuust. Esimesed kuus klassi ta oli õppinud Narvas, aga nüüd nad kolisid perega Narvast Jõhvi ning Märt pidi seetõttu kooli vahetama. Ta oli alati olnud populaarne poiss enda koolis ja see ei tähendanud, et ta oleks hästi õppinud. Vastupidi, tema jaoks olid parimad hinded kolmed, enamikus tundidest ta ei käinud kohal ning tegelikult ei olnud ühtegi reeglit või seadust, mida ta oleks arvanud, et temale ka kehtivad.

Halvad valikud

Kui Märt septembrist Tiiduga samasse klassi sattus, hakkasid asjad Tiidu elus muutuma. Tiit oli alati olnud tark poiss, aga mitte just kuigi populaarne ja palju sõpru tal ei olnud. Märt osutus aga väga heaks suhtlejaks, õige pea sai ta terve klassiga hästi läbi hoolimata sellest, et tal ei läinud õppimine hästi ja õpetajad olid temaga väga hädas. Nii tõmbaski Märt üha rohkem Tiidu tähelepanu ja ta proovis üha enam temaga tegemist teha. Nii hakkaski Tiit Märdiga koos tundidest puuduma, isegi enda lemmikutest matemaatika ja geograafia tundide ajal otsustas ta pigem kooli tagahoovis suitsetamas käia.

Kui varem oli Tiit õhtuti ainult koduseid ülesandeid lahendanud ja väikseid õdesid valvanud sellel ajal, kui ema pidi öisesse vahetusse tööle minema. Ta lahendas heal meelel lisa nuputamise ülesandeid või luges raamatuid. Nüüd aga, kui ema tööle läks ja õed magasid, hiilis Tiit koos Märdiga pidudele või lihtsalt poe taha õlut jooma, maha jäetud tehasehoonesse suitsetama ja muud taolist. Tiidu hinded muudkui langesid ja keegi ei mõistnud, mis temaga järsku juhtunud oli…

Kui seitsmes klass oli lõpule jõudnud ja oli aeg aastahinded välja panna, tuli välja, et nii Tiidul kui Märdil oli kolme aine eest aasta hinded kahed ja seetõttu jäeti nad suvetööle. Tiit oli sellest nii šokeeritud, kuid otsustas asju muuta. Nii ta õppiski usinalt terve suvetöö aja ja see ei olnud tema jaoks mingi probleem, et hinded korda teha ja positiivsed hinded tunnistusele saada. Märt aga jätkas oma tavapärase eluga ning lõpuks jäeti ta seitsmendat klassi kordama. Tiit ei teinud enam kunagi Märdiga tegemist, vaid õppis sama usinalt nagu alati ning lõpetas põhikooli kiitusega. Mis aga Märdist saad, ei tea keegi ette.