Noorukid ja kasiino

Ühe hiljutise Ameerikas läbi viidud uuringu kohaselt on peaaegu kaks kolmandikku 14- kuni 19-aastastest lastest viimase aasta jooksul hasartmänge proovinud. Nad kasutasid raha pokkeri, mänguautomaatide, loto, spordiennustuste ja teiste mängude mängimiseks. Seega võib öelda, et noored kasutavad kasiinode teenuseid peaaegu sama palju kui täiskasvanudki. Kuid kindlasti on karmikäelisest karistusest olulisem anda noortele teavet, kuidas kasiino mängudega mõistlikku piiri pidada. Muidugi oleks hea, kui alla 21-aastastel polekski võimalik kasiino mänge mängidagi, kuid reaalsuses on selle täielik takistamine kahjuks raskendatud. Seega tuleb panustada kindlasti ka info jagamisse ja teavitusetöö tegemisesse.

Noored tahavad hasartmänge mängida samadel põhjustel, miks täiskasvanudki – sest see on lõbus ja nad tahavad raha võita. Üheks põnevaks erinevuseks noorukite ja täiskasvanute hasartmängude mängimise vahel on see, et noorukid kasutavad kasiino teenuseid suurema tõenäosusega sotsialiseerumise eesmärgil kui täiskasvanud. Riskantsed ning huvitavad tegevused tõmbavad teismelisi niigi.

Kuigi võib jääda mulje, et hasartmängude mängimine noorte seas on uus probleem, kuna tänapäeval on suur hulk online kasiinosid, mis pakuvad erinevaid lauamänge, slotte jne, on see tegelikult juba vana asi. Asi käis sama moodi ka 25 aastat tagasi.

Kuid mis võiksid olla hoiatusmärgid, et tegu on mitte lihtsalt oma lõbuks mängimisega, vaid hasartmängude sõltuvusega? Üheks märgiks võiks olla halb meeleolu või ärevus. Noored kasutavad mänguautomaate ja muud taolist oma depressiooni või abituse tunde leevendamiseks. Teiseks ilminguks võib olla raha varastamine. Kolmandaks võib olla koduste majapidamistööde mitte tegemine, sest nad on hõivatud muude tegevustega. Muidugi tuleb meeles pidada, et seda ei saa enamasti kasiinode süüks ajada ning tegemist võib olla hoopis alkoholi või narkootikumide kasutamisega või mõne muu probleemiga.

gambling

Info jagamisega ei tuleks liiga kaua oodata. Kõige efektiivsem iga selle jaoks oleks vanuses 9-13. Samuti tuleks lisaks ise rääkimisele ka last kuulata ja pakkuda talle vaba suhtluskeskkonda. Kuna suur osa lastest puutub juba nagunii hasartmängudega kokku, sobiks alustada vestlust küsimusega, et milliseid kasiino mänge lapsed nüüdsel ajal mängivad.

Seleta lapsele, et seadusega on ette nähtud, et mänguautomaatidega, pokkeri ja muude kasiino mängude mängimiseks peab olema vähemalt 21-aastane. Kuna internetis on hulgaliselt online kasiinosid kättesaadavad, tuleks jälgida lapse tegevusi internetis ning ta internetipangas tehtud ülekandeid.

Kui kuskil avaldatakse uudis sellest, kuidas keegi võitis suure lotovõidu või kes võitis mänguautomaadiga terve varanduse, siis seleta lapsele, kui väike tegelik võitmise tõenäosus on. Noored peavad mõistma, et võitmine, vähemalt suure võidu saamine, on väga ebatõenäoline.

Kool saab omalt poolt kaasa aidata ka sellega, et siduda matemaatikas juhuslikkuse ja tõenäosuse teema kasiino või lotovõitude arvutustega.

Keelatud asjadest rääkimine ei ole tabu. Vastupidi. Lastele tulebki hakata asjadest võimalikult vara rääkima, et nad mõistaksid paremini, millega tegu on ja mis riske see või teine asi endast kujutada võib.