Välismaal töötamine

Nüüdsel ajal ei ole enam midagi eriskummalist selles, kui värskelt gümnaasiumi või ülikooli lõpetanud inimene läheb kohe välismaale tööle. Aastaid tagasi ei olnud paljudel võimalik välismaale minnagi. Kuid nüüdsel ajal saab Eestist peaaegu ükskõik kuhu minna. See on loonud soodsad tingimused ka inimestele, kes soovivad välismaal lisatarkusi juurde saada või töökogemusi saada. Mõned neist tulevad hiljem Eestisse tagasi, kuid paraku on ka neid, kes paremate tingimuste tõttu välismaale jäävadki. Järgnevalt tuleb juttu soovitustest, mille töötukassa EURES nõustaja välismaale minejatele edasi soovib anda.

Välismaal töötamine

Internetis on hulgaliselt erinevate suurfirmade lehti, mille alt näeb ka sama firma töökuulutusi. Tihtipeale saab sinna samale lehele sel juhul ka oma CV üles laadida. EURESE veebilehelt saab otsida ka selliseid kuulutusi, kus välismaa firmad otsivadki just Eestist pärit inimesi. Juhul kui tööpakkumine on kirjutatud mõnes teises keeles, siis ei pea sellest ilmtingimata järeldama, et sa sinna tööle kandideerida ei võiks. Pead lihtsalt oma CV ära tõlkima. Läbi töövahendaja töö otsimine tundub mugav võimalus, kuidas endale välismaale töökohta leida. Kuid alati tuleb kontrollida, kas sinu vahendajal on ikka litsents olemas. Kui vahendaja tahab sul suurt summat selle eest, et ta andmed infobaasi kanda saaks, siis tasub võtta seda kui hoiatusmärki ning uurida firma tausta lähemalt. Töövahendaja tausta uurimiseks saab kasutada organisatsiooni Living For Tomorrow’i veebil olevat andmebaasi. Living For Tomorrow’i näol on tegemist tunnustatud inimkaubanduse vastu võitleva organisatsiooni.

Mõistlik oleks enne välismaale minekut ennast riigis kehtiva korraga kurssi viia, et seal ootamatult ebameeldivusi ei tekiks. Tasuks uurida, kuidas seal maksudega lood on. Kuigi välismaa palgad võivad tihtipeale meie palkadest olulisemalt suuremad olla, siis käivad sellega sageli kaasas ka kõrgemad maksud ja kallimad elamiskulud. Hea oleks ka juba varakult vastava riigi keelt minna õppima. Võib ju eeldada, et tänapäeval saab igal pool inglise keelega hakkama, siis tuleb tõdeda, et nii mõneski kohas ainult inglise keelega siiski hakkama ei saa. Räägitakse isegi, et vene keele oskamisega võib maailmas ehk isegi paremini hakkama saada kui ainult inglise keelt osates.

Korda tuleb ajada ka oma dokumendid. Veendu, et sul on tööluba olemas või et sa tead, kuidas seda välismaal teha. Loomulikult pead olema veendunud, et tead, millised tingimused peavad täidetud olema, et sa välismaal elada ja töötada saaksid. Välismaal elamisel võib olla ka ajaline piirang. Töölepingu sõlmimisel tuleb seda teha kindlasti kirjalikult ning veenduda, et ka sina sellest ühe koopia endale saaksid. Välismaale ei tasu kohe kindlasti minna tühjade taskutega. Endaga tuleks võtta kaasa nii palju raha, et sa vajadusel kohe Eestisse tagasi tulla saaksid.

Mõne eriala puhul võib leida ka selliseid pakkumisi, kus mõni vahendaja sulle vastava eriala jaoks töökoha leiab, viib läbi keelekursuse ning tagatipuks otsib sulle elukoha ka veel. Hüvede nimekiri võib pikeneda ka näiteks lapsele lasteaiakoha otsimise ja kõige muu taolisega. Ühe sellise näitena võib tuua välja arstielukutse. Näiteks Meditalo pakub oma klientidele erialast tööd nii eriarstidele, perearstidele kui ka hambaarstidele, tasuta soome keele kursuseid ning kuna nüüd on Soomes arstina töötamiseks vajalik ka soome keele riikliku eksami läbimine, siis aitab Meditalo sul teha ka ettevalmistusi riigieksamiks.

Nagu näha, siis välismaale tööle minnes tuleb päris paljusid asju silmas pidada. Kohaliku keele ära õppimine tuleb alati kasuks ning see võib isegi sulle töö otsimisel tööandja silmis korralikuks lisaboonuseks olla.